parallax background

Dünyayı Değiştiren Düşünürler Cilt 4

Dünyayı Değiştiren Düşünürler Cilt 2
Kasım 6, 2018
Çinli Filozoflar Öğretilerini Neden Sayılara İndirgiyorlar?
Ocak 17, 2019

Dünyayı Değiştiren Düşünürler Cilt 4


B undan önceki üç ciltte Hint Vedaları’ndan başlayarak Kadim Çin’e, Antik Yunan, Roma ve Rönesans Avrupa’sına; oradan da Aydınlanma dönemi ve modern ideolojilerin ortaya çıktığı 19. yüzyıl Avrupa’sına kadar getirdiğimiz seçki, dördüncü ciltle devam ediyor.

Burjuvazi, Amerikan ve Fransız Devrimi’nde “özgürlük, eşitlik ve kardeşlik” vaadiyle iktidara gelmişti. Ancak sanayileşme ve kapitalist üretim, emek sınıflarını sefalete mahkûm etti. Dolayısıyla, Avrupa’nın en gelişmiş ülkeleri olan İngiltere, Fransa, Hollanda, Almanya ve Çarlık Rusya’sında yeni ve adil bir düzenin, eşitlikçi bir üretim ve bölüşümün mümkün olup olamayacağına ilişkin felsefi tartışmalar neşet edecekti. Bu çağ aynı zamanda, “yeni ideolojiler çağı” da olacaktı. İngiliz ekonomi politiği, Alman idealizmi, Marksizm ve Narodnizm olarak bilinen “Rus Halkçılığı” bu cildin ana unsurlarını oluşturuyor. Diğer ciltlerde olduğu gibi bu eserde de Sadık Usta, dünyanın değişimine yaşamsal katkılarda bulunan düşünürlerin fikirlerini ve yaşamlarını inceliyor. Dördüncü cildin kapsamındaki düşünürler şunlar: F. Quesnay, A. Smith, D. Ricardo, Sismondi de Sismondi, Kant, Hegel, Feuerbach, Belinski, Herzen, Marx ve Engels.

„Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris Qorem ipsum dolor sit amet, consectetur sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam.”


 
S ed pulvinar at, suscipit id, congue dolor. In tempus enim porttitor eros, sagittis lorem. Etiam rutrum, libero fermentum pede, at sagittis vel, consequat. Adipiscing elit. Proin vulputate aliquam purus. Aenean mollis eu, ornare in, dui. Lorem ipsum dolor ac turpis a ante pellentesque ipsum lorem velit in faucibus et, congue sit amet, est. Pellentesque.

Curae, Cras aliquet. Morbi risus pede, at sapien sodales auctor, ante ipsum dolor sit amet dolor. Morbi mauris sit amet tempus urna quis arcu. Cras ornare sollicitudin. Cras suscipit, velit ornare dapibus. Aenean non leo. Cras est iaculis at, ornare egestas ac, ante. Integer nibh eu eros. Quisque vitae imperdiet quis, lacinia dignissim. Donec a leo eu quam. Nam mattis.

Lorem ipsum dolor sit amet dui dui, in lacus et pede lacinia porta. Sed mauris vitae mauris. Donec non eros magna neque, eu orci sit amet, consectetuer adipiscing elit. Proin vulputate aliquam purus. Aenean mollis eu, ornare in, dui. Lorem ipsum dolor ac turpis a ante pellentesque ipsum lorem velit in faucibus et, congue sit amet, est. Pellentesque suscipit luctus. Cras commodo pede id sapien.

Cras ornare sollicitudin. Cras suscipit, velit ornare dapibus. Aenean non leo. Cras est iaculis at, ornare egestas ac, ante. Integer nibh eu eros. Quisque vitae imperdiet quis, lacinia dignissim. Donec a leo eu quam. Nam mattis. Cras ornare sollicitudin.


„ Cras ornare sollicitudin. Cras suscipit, velit ornare dapibus. Aenean non leo. Cras est iaculis at, ornare egestas ac, ante. Integer nibh eu eros. Quisque vitae imperdiet quis, lacinia dignissim. Donec a leo eu quam. Nam mattis.”

Sadık Usta
Sadık Usta
Eğer daha uzağı görebiliyorsam bunun nedeni; benden önceki devlerin omuzlarında durduğumdandır. / Isaac Newton

Bu konu başlığı ile ilgili düşüncelerinizi benimle ve diğer site ziyaretçileriyle paylaşmaktan çekinmeyin.

Araç çubuğuna atla