parallax background

İlkçağ Ütopyaları

Türk Ütopyaları
Temmuz 6, 2014
Özgeçmiş
Kasım 15, 2015

İlkçağ Ütopyaları

Mükemmel Toplum ve İlk Devlet Teorileri


İ nsanoğlu, kahramanlık çağından bu yana baskı, sömürü ve eşitsizliğe karşı eşitlik, kardeşlik ve özgürlük düşlemiştir. Acı, sefalet ve ezilmişlikle birlikte ahlak bozulmakta, güven de kalmamaktadır. Mutluluk vaat eden yeni bir toplum ve devlet arayışı, çağlar boyu bütün düşün adamlarının uğraşı olmuştur. İlkçağ ütopyaları, genel anlamda devlet teorisinin ilk metinleri olarak da görülebilir. Thomas More 1516 yılında ütopya kavramını yazın dünyasında ilk kez kullanırken antikçağ edebiyatından da oldukça yararlanmıştır.

Tarihin ilk bilimkurgu romanının 1. yüzyılda Adıyamanlı Lukianos tarafından yazıldığını biliyor musunuz? Erkeklerin baskı düzenine karşı ayaklanan Atinalı kadınlar, devleti ele geçirince önce hangi yasaları uyguladılar? İlk eşitlikçi devlet teorisyeninin Kadıköylü hemşehrimiz Phaleas olduğunu biliyor muydunuz? Miletli Hippodamos’un eşitlikçi şehir planının bugün hala mimarlık derslerinde okutulduğunu duymuş muydunuz? Anadolu toprakları neden eşitlikçi devlet teorileri konusunda zengin bir coğrafyaydı? Ütopyaların hep Batı’dan çıktığını iddia edenler ilk ütopyaların Anadolu topraklarında çıktığını neden es geçiyorlar? Olimpiyat yarışlarını başlatan Sparta’nın eşitlikçi bir devlet düzenine sahip olduğunu ve eşitlikçi uygulamalarıyla binlerce yıl boyunca bütün felsefi düşünceleri etkilediğini biliyor musunuz? Messeneli bir tanrıtanımaz olan Euhemeros nasıl bir devlet düzeni tasvir etmişti? Platon’un Atlantis tasvirinin ne kadarı doğru? Mu Kıtası’yla bir bağlantısı var mıydı? Yüzyıllar boyunca ezilenlerin ülküsü haline gelen Güneş Adaları hakkında bilmedikleriniz… Bu eserde bir araya getirdiğimiz ütopyaları hem keyifle okuyacak hem de heyecanlanarak “İşte bu!” diyeceksiniz.

Hesiodos’un, Hippodamos’un, Phaleas’ın, Platon’un, Ksenefon’un, Aristophanes’in, Aristoteles’in, Lukianos’un, Jambulos ve diğerlerinin ütopyaları... Yazar Sadık Usta, Türk Ütopyaları’ndan sonra şimdi de ülkemizde pek bilinmeyen ilkçağın özgün ütopya ve ilk devlet teorilerini dilimize çevirerek inceliyor.

Sadık Usta
Sadık Usta
Eğer daha uzağı görebiliyorsam bunun nedeni; benden önceki devlerin omuzlarında durduğumdandır. / Isaac Newton

Bu konu başlığı ile ilgili düşüncelerinizi benimle ve diğer site ziyaretçileriyle paylaşmaktan çekinmeyin.

Araç çubuğuna atla