• Yazılarım
 • Kitaplarım
 • Basında Yankılar
 • TV Program
 • Etkinlikler
 • Özgeçmiş
More

  Brecht, Lao Tse ve Vefa…

  Vefa…
  Birkaç gündür Lao tse’nin etrafında dönüp durunca Brecht’in Lao tse hakkında yazdığı düz metni ve şiiri anmadan olmazdı. Brecht 1920’li yıllardan itibaren Çin felsefesi ve kültürüne yoğun bir ilgi göstermiş. Bunların ürünlerini hem öykülerinde hem tiyatro eserlerinde hem de şiirlerinde görüyoruz. Brecht’in bu çabasını merak edenlere Özcan Buze arkadaşımın Çin radyosunda çalışırken kaleme aldığı güzel mi güzel; hem bilgi dolu hem de üslubu tatlı şu yazıyı okumalarını öneririm.(http://turkish.cri.cn/757/2010/02/03/1s123792.htm)
  Şiiri lütfen yukarıdaki linkten okuyun, ben sadece düz metni çevirdim.

  Lao Tse…

  “Kadirşinas Çinliler
  Ne yazık ki günümüzde, halk yararına gösterilen çabalara derinden minnettar kalınması gerektiğine pek özen gösterilmiyor. Kadirşinas Çinliler, aziz bilgeleri Lao tse’i, bilebildiğim kadarıyla diğer halkalarda pek rastlanmayan bir buluşla, bir hikayeleştirmeyle anmaktadırlar. Gençliğinden itibaren Çinlileri nasıl bir yaşam sürmeleri gerektiği konusunda uyaran Lao tse, ilerleyen yaşlarında artık ülkeyi terk etmesi gerektiğine karar vermiş, çünkü yurttaşları gün geçtikçe akla daha az önem vermekle kalmamışlar aynı zamanda yaşlı bilgenin hayatını da zora sokmaya başlamışlar. Artık bir karar vermesi gerektiğini düşünen yaşlı bilge, ya yurttaşlarının akılsızlıklarına katlanacak ya da buna tutum alacaktır ki o da bunu ülkeyi terk edip gitmekle ortaya koymuş.
  Tam sınırdan geçerken karşısına gümrük muhafızı dikilmiş ve öğretisini onun için yazmasını rica etmiş; Lao tse de reddetmenin kabalık olacağı endişesiyle isteğini kabul etmiş. Nitekim hayatın ona öğrettiklerini bir kitapçığa not ettikten sonra onu vefalı muhafıza teslim etmiş. Ardından da doğduğu ülkesini bir daha geri dönmemek üzere terk etmiş.
  Çinliler bu kitabın nasıl yazıldığını anlatan bu [şirin] hikayeyle ona olan özürlerini yerine getiriyor ve bu arada onun öğretisinin günümüze kadar yaşamasını da sağlamış oluyorlar.”
  Bertolt Brecht, Gesammelte Werke (Bütün Eserleri), c.11, s.100

  Sadık Usta
  Eğer daha uzağı görebiliyorsam bunun nedeni; benden önceki devlerin omuzlarında durduğumdandır.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  İlgili Makaleler

  2,156BeğenenlerBeğen
  4,791TakipçilerTakip Et
  45,014TakipçilerTakip Et
  320AboneAbone Ol

  Anadolu’nun yaşayan bilgelerinden biridir Sadık Usta... Evet, gerçek bir bilge, aydın, çok güzel bir yürektir... Elimde olsa “Dünyayı Değiştiren Düşünürler” kitabını okullarda okuturum...

  Sunay Akın

  Şair, Yazar, Araştırmacı, Oyuncu

  Felsefeci ve yazar Sadık Usta kardeşim “Dünyayı Değiştiren Düşünürler” (Kafka Yayınları) adı altında bir felsefe tarihi yazıp yayınladı. “Ortak Akıl”ı akıl saymayan, kendi bağımsız ve özgür aklına sahip çıkan, akıllı akıllara ilgi duyan ve her şeyi sorgulayan insanlar için… Bu pehlivanca çabayı saygı ile selamlıyorum...

  Özdemir İnce

  Şair, Yazar, Gazeteci

  Son Yazılar

  İNDİRİMLİ SATIN ALIN

  % 40
  Hem felsefe hem de sanat yöneldikleri varlığı yansıtır ve onu yorumlarlar. Bu yüzden her ikisinde de yaratıcılık söz konusudur.

  Kategoriler