• Yazılarım
 • Kitaplarım
 • Basında Yankılar
 • TV Program
 • Etkinlikler
 • Özgeçmiş
More

  Çinli Filozoflar Öğretilerini Neden Sayılara İndirgiyorlar?

  Ütopya’ya Giden Yol…
  Çin felsefe ve siyaset geleneğinde program ve hedeflerin hep sayılara indirgendiğini görürüz.
  Örneğin Çin’in ilk Cumhurbaşkanı Sun Yatsen’in “Üç Halk İlkesi” vardır. Mao Büyük Atılımı “Başarının Sekiz İlkesi” olarak ifade eder; veya mücadeleyi “Dört Kötülük”e indirger, “Liberalizmin 11 Biçimi”ni ilan eder; Deng Xiaoping ise 1978’te “Dört Temel İlke”yi ilan etmişti. Bu yöntem, Çin düşünce tarihinde bir gelenektir.
  En eski Çin metinlerinde (MÖ 6-3 yüzyıllarda) bunların aynısına daima rastlıyoruz ve bunun günümüzde de aynen devralındığını görüyoruz.


  Peki Çinliler siyasi programlarını, amaç ve hedeflerini neden sayılarla ifade etmişler?
  Kadim Çin devlet ve bürokrasi geleneğinde memur olabilmek için belli bazı sınavlardan geçmek gerekirdi. Yani Çin, dünyanın çoğunluğunda devletlerin henüz görülmediği bir çağda muazzam bir gelenek yaratarak uygarlık tarihinde farkını ortaya koymaktadır. Neticede memurlar sınava tabi tutulurken, beş temel eseri (bunların neler olduğu yazmıyorum, yazıyı uzatır) okumuş, kavramış ve esaslarını ezberlemiş olmalıdırlar. Söz konusu eserlerin esaslarını kavramlaştırabilmek için de Çinli filozoflar bu ilkeleri sayılarla açıklamayı gerekli görmüşler, çünkü bu yöntem öğrenmeyi kolaylaştırmaktadır.
  Sonuç?
  Çin klasiklerinden “Büyük Öğreti”, “Üç İlke” ve “Sekiz Yöntem”le geleceğin toplumunun kuruluşunu bakın nasıl açıklıyor. Üç İlke’yi geçiyorum, fakat yarım paragraflık bir metin deneyselcilik, gerçeğe dayanma, bilgi kuramı, devletleşmenin zorunluluğu ve ütopik mesajlar içeriyor.
  “Eğer şeyler incelenirse, bilgi de tamamlanmış olur. Eğer bilgi tamamlanmış olursa, düşünceler de hakikate ulaşır. Eğer düşünceler hakikate ererse, kalp (Çinliler o dönemde bilinci böyle ifade ediyorlarmış) de düzenlenmiş olur. Eğer kalp düzenlenmiş olursa, kişiliğin yapısı da uygarlaşmış olur. Eğer kişi uygarlaşmışsa, aile de düzene sokulmuş olur. Eğer aile düzene sokulmuşsa, devlet de iyi yönetilir. Eğer devlet iyi yönetilirse, toplum da barış ve huzur içinde olur.”

  Sadık Usta
  Eğer daha uzağı görebiliyorsam bunun nedeni; benden önceki devlerin omuzlarında durduğumdandır.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  İlgili Makaleler

  2,156BeğenenlerBeğen
  4,791TakipçilerTakip Et
  45,003TakipçilerTakip Et
  320AboneAbone Ol

  Anadolu’nun yaşayan bilgelerinden biridir Sadık Usta... Evet, gerçek bir bilge, aydın, çok güzel bir yürektir... Elimde olsa “Dünyayı Değiştiren Düşünürler” kitabını okullarda okuturum...

  Sunay Akın

  Şair, Yazar, Araştırmacı, Oyuncu

  Felsefeci ve yazar Sadık Usta kardeşim “Dünyayı Değiştiren Düşünürler” (Kafka Yayınları) adı altında bir felsefe tarihi yazıp yayınladı. “Ortak Akıl”ı akıl saymayan, kendi bağımsız ve özgür aklına sahip çıkan, akıllı akıllara ilgi duyan ve her şeyi sorgulayan insanlar için… Bu pehlivanca çabayı saygı ile selamlıyorum...

  Özdemir İnce

  Şair, Yazar, Gazeteci

  Son Yazılar

  İNDİRİMLİ SATIN ALIN

  % 40
  Hem felsefe hem de sanat yöneldikleri varlığı yansıtır ve onu yorumlarlar. Bu yüzden her ikisinde de yaratıcılık söz konusudur.

  Kategoriler