• Kitaplarım
 • Söyleşiler
 • TV Program
 • Etkinlikler
 • Özgeçmiş
More

  Konfüçyüs’ten Siyaset Dersleri

  Konfüçyüs’e toplumsal sorunlara kafa yoran ve toplumları değiştirmeyi amaçlayan politik insanlara ne yapmaları gerektiği sorulduğunda şöyle buyurmuş.

  1. Eğer bir insan, hümanist bir toplumun kurulması gerektiğini düşünüyorsa; böylesi bir programa ve birikime sahip olduğundan da eminse, o zaman iktidara gelmek için her türden çabayı göstermelidir.

  2. Eğer bunu yapacak konumda değilse, o zaman bunu uygulayacak adamların yetiştirilmesi ve onların iktidara gelmesi için çaba göstermelidir.

  3. Eğer bunu da yapamıyorsa o zaman doğru program ve siyasetin hayata geçirilebilmesi için ya kendisine ya da öğrencilerine böyle bir programı uygulama fırsatı vermesi için devlet katındakilerini ikna etmelidir.
  (P. Opitz, Chinesisches Altertum und konfuzianische Klassik, s.50-51.)
  Üstat böyle buyurmuş. Artık herkes buna göre kendine bir rol biçsin. 
  Not: Konfüçyüs hayatı boyunca iktidara gelmek için uğraştı durdu; bu olmayınca da etkin bir göreve davet edilmeyi bekledi. Ama nafile… Buna rağmen Çin felsefesini onun kadar derinden etkileyen ikinci bir kişi daha olmadı.

  Sadık Usta
  Eğer daha uzağı görebiliyorsam bunun nedeni; benden önceki devlerin omuzlarında durduğumdandır.

  İlgili Makaleler

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Anadolu’nun yaşayan bilgelerinden biridir Sadık Usta... Evet, gerçek bir bilge, aydın, çok güzel bir yürektir... Elimde olsa “Dünyayı Değiştiren Düşünürler” kitabını okullarda okuturum...

  Sunay Akın

  Şair, Yazar, Araştırmacı, Oyuncu

  Felsefeci ve yazar Sadık Usta kardeşim “Dünyayı Değiştiren Düşünürler” (Kafka Yayınları) adı altında bir felsefe tarihi yazıp yayınladı. “Ortak Akıl”ı akıl saymayan, kendi bağımsız ve özgür aklına sahip çıkan, akıllı akıllara ilgi duyan ve her şeyi sorgulayan insanlar için… Bu pehlivanca çabayı saygı ile selamlıyorum...

  Özdemir İnce

  Şair, Yazar, Gazeteci
  1,535BeğenenlerBeğen
  3,832TakipçilerTakip Et
  18,686TakipçilerTakip Et
  217AboneAbone Ol

  Son Yazılar

  Minnettarım…

  MİNNETTARIM...Değerli Arkadaşlar,son 5. ciltle birlikte Dünyayı Değiştiren Düşünürler serisi tamamlanmış oldu. Kuşkusuz bu seri içinde en özgün ve en çok emek gerektiren...

  TÜYAP İmza Günü 9 Kasım Cumartesi

  Dünyayı Değiştiren Düşünürler tamamlandı...5. cildi eksik olanlar ya da tamamını imzalatmak isteyen okurları beklerim...Kafka Kitap standı, 3. Salon, Stand no: 3104.

  Son Taş da Yerine Oturdu Dünyayı Değiştiren Düşünürler Serisi Tamamlandı

  Bu kitapla birlikte 5 cilt olarak tasarlanan “Dünyayı Değiştiren Düşünürler” serimizi de tamamlamış oluyoruz. “Felsefenin şafağı” olarak adlandırdığımız ilk anlardan başlayarak uygarlık...

  İNDİRİMLİ SATIN ALIN

  % 40
  Hem felsefe hem de sanat yöneldikleri varlığı yansıtır ve onu yorumlarlar. Bu yüzden her ikisinde de yaratıcılık söz konusudur.

  Kategoriler