Minnettarım…

TÜYAP İmza Günü 9 Kasım Cumartesi
Kasım 7, 2019
Dünyayı Değiştiren Düşünürler C. 5 Nasıl Yazıldı? Hangi Kaynaklara Başvuruldu ve Kitapta Neler Var?
Kasım 26, 2019

Minnettarım…

MİNNETTARIM…
Değerli Arkadaşlar,
5. ciltle birlikte Dünyayı Değiştiren Düşünürler serisi tamamlanmış oldu. Kuşkusuz bu seri içinde en özgün ve en çok emek gerektiren çalışma 5. cilt oldu.

5. cilt

Öteden beri düşünce tarihi, ütopyalar ve felsefe tarihi ilgi alanıma girer. Akademik çalışmalarımın odağında zorunlu olarak Batı kökenli düşünce ve felsefe tarihi bulunuyordu fakat İslam tarihi ve özellikle de İslam felsefesi yoğunlaşamadığım bir alan olarak hep aklımda kalmıştı. 90’lı yılların ortalarından itibaren bir ara İslam tarihine yoğunlaşma gereği duymuştum fakat o dönemde başka görev ve çalışmalarım nedeniyle bunu bir kitap boyutunda derinleştirememiştim.

Dünyayı Değiştiren Düşünürler serisi, bu alanda yoğunlaşmamı hem zorunlu hem de mümkün kıldı. İlk dört kitabın içeriği bir bakıma “eskiden beri bildiğim” bir alandı. Fakat İslam felsefesi ve tarihi yoğun emek ve araştırma gerektiren bir konuydu ve bu yüzden de onu araya sıkıştırmak istemedim. Şimdi bu görev tamamlanmış oldu.

Bu kitabın yazım süresi toplam olarak 1,5 seneyi buldu. Bu süreçte başta eşim Dilber olmak üzere birçok dostumun, arkadaşımın düşünsel, manevi katkısını gördüm. İslam felsefesi alanında çalışmalarıyla bilinen Prof. Mahmut Kaya ve Prof. Ahmet Arslan’ın yazdıkları ve çevirdikleri eserlerden oldukça yararlandım. Ayrıca onlar büyük bir cömertlikle çevirilerinden birkaç sayfalık bölümleri kitabıma alma izni de verdiler, kendilerine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.

Öte yandan bu yazım sürecinde sosyal medya, özellikle de twitır üzerinden tartıştığımız Müslüman arkadaşlara ve yine laik çevreden olup da görüşlerime karşı çıkan dostlara özellikle minnet borçluyum. Bu arkadaşlar itirazlarıyla, eleştirileri ve farklı düşünceleriyle fikirlerimin sistemleşmesine, bu kitapta dile getirdiğim tezlerimin daha da olgunlaşmasına katkıda bulunmuşlardır. İsimlerini sayamayacağım birçok arkadaşımın, sosyal medyadan tandığım dostlarımın yakın ilgisi ve desteği olmasaydı bu kitap hem düşünsel hem de motivasyon anlamında bu derece tatminkâr olamazdı. Hepinize yürekten teşekkür ederim.
Ayrıca 9 Kasım’da, Tüyap kitap fuarındaki ilk imza günümde beni yalnız bırakmayan ve bir kısmını sosyal medya üzerinden tanıdığım güzel dostlara da buradan teşekkür ederim.
Bu kitap serisini babama ithaf ettim. Çünkü çocuk yaştan beri benden hiçbir koşulda güvenini esirgemedi. Keşke bu kitapları görebilseydi.
Ayrıca 5. cilde katkılarıyla özel teşekkürü hakkeden ve isimleri kitapta geçen arkadaşları da anmadan geçemeyeceğim.
Sevgi ve saygılar…

Kitapta teşekkürü hakkeden diğer isimler
Sadık USTA
Sadık USTA
Eğer daha uzağı görebiliyorsam bunun nedeni; benden önceki devlerin omuzlarında durduğumdandır. / Isaac Newton

2 Comments

 1. Bahir Oltulu dedi ki:

  Sevgili Sadık Usta kardeşim,

  Sizi Aydınlık’ta iken tanıdım.
  Yazılarınızı her zaman yakın bir ilgi ile izledim.
  Şimdi Aydınlık’ta olmamanız benim için hiçbir şeyi değiştirmedi.
  Çünkü siz okunması mutlaka gereken şeyler yazıyorsunuz.
  Gene öyle yapıp beşinci cildi de çıkarmışsınız.
  İşten çıkıp en yakın kitabevinden bu kitabınızı alacağım.
  Evde sehpa üzerinde okunma sırasını bekleyen kitaplara gönülleri kırılmasın diye birşey demeyeceğim ama
  kitabınızı en ön sıraya almak için sabırsızlanıyorum.

  Adınızı andım ya ille Fuzuli’den adınızın geçtiği size armağan bir beyitle bitireyim sözlerimi.

  “Bende Mecnun’dan füzun aşıklık istidadı var / Aşık-ı sadık menem, Mecnun’un ancak adı var”

  Sağlıkla ve dostlukla kalın.

  Bahir Oltulu

  • Sadık USTA dedi ki:

   Eğer dünya yaşanılacak bir yerse, işte o sizin sayenizdedir. Sizin gibi insanlarla tanışmak ve dostluklar kurmak için yaşam yaşamaya değer. Ne iyi insansınız. Sevgi ve selamlarımla.

Bu konu başlığı ile ilgili düşüncelerinizi benimle ve diğer site ziyaretçileriyle paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi:
Araç çubuğuna atla